Continental
ContiSportContact 6
MSRP: $705.69
Out of stock
| Size | 2654019, P265/40R19 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 19" |
| Outside Diameter | 27.35 |
| Wheel Width Min | 9" |
| Wheel Width Max | 10.5" |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 102Y |
| Load Index | 102 |
| Speed Rating | Y |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| loadRange | XL |
| tireSizeType | Metric |