Yokohama
V105S
MSRP: $955.00
Out of stock
| Size | 2853019, P285/30R19 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 19" |
| Outside Diameter | 25.73 |
| Wheel Width Min | 9.5" |
| Wheel Width Max | 11" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 98V |
| Load Index | 98 |
| Speed Rating | V |
| Tread Depth (32nds) | 10 |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| loadRange | XL |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 240 AA A |