Yokohama
Avid Touring S
MSRP: $213.00
Out of stock
| Size | 2056015, P205/60R15 |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 15" |
| Outside Diameter | 24.69 |
| Wheel Width Min | 5.5" |
| Wheel Width Max | 7.5" |
| Season | All Season |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 90T |
| Load Index | 90 |
| Speed Rating | T |
| Tread Depth (32nds) | 10 |
| Tire Type | AS - All Season Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| loadRange | SL |
| warrantyMileage | 130000 |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 620 A B |