Antares
Grip 20
MSRP: $332.00
Availability: 91 in stock
| Size | 2457017, LT245/70R17 E |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 17" |
| Outside Diameter | 30.5 |
| Wheel Width Min | 6.5" |
| Wheel Width Max | 8" |
| Season | Winter |
| Service Type | Light Truck |
| Service Desc. | 119S |
| Load Index | 119 |
| Speed Rating | S |
| Tread Depth (32nds) | 9 |
| Tire Type | WI - Winter Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| Other Attributes | 3PMS |
| loadRange | E |
| tireSizeType | Metric |