Antares
NT 3000
MSRP: $247.96
Out of stock
| Size | 2356516, P235/65R16 C |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 16" |
| Outside Diameter | 28.03 |
| Wheel Width Min | 6.5" |
| Wheel Width Max | 8.5" |
| Season | All Season |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 115S |
| Load Index | 115 |
| Speed Rating | S |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| loadRange | C |
| tireSizeType | Metric |