Yokohama
V107E
MSRP: $1,165.00
Out of stock
| Size | 3153522, P315/35R22 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 22" |
| Outside Diameter | 30.68 |
| Wheel Width Min | 10.5" |
| Wheel Width Max | 12.5" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 111Y |
| Load Index | 111 |
| Speed Rating | Y |
| Tread Depth (32nds) | 9 |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| loadRange | XL |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 240 A A |