Yokohama
IceGuard IG53
MSRP: $670.00
Out of stock
| Size | 2355021, P235/50R21 |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 21" |
| Outside Diameter | 30.3 |
| Wheel Width Min | 6.5" |
| Wheel Width Max | 8.5" |
| Season | Winter |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 101T |
| Load Index | 101 |
| Speed Rating | T |
| Tread Depth (32nds) | 12 |
| Tire Type | WI - Winter Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| Other Attributes | 3PMS |
| tireSizeType | Metric |