Yokohama
V107E
MSRP: $893.00
Out of stock
| Size | 2853020, P285/30ZR20 |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 20" |
| Outside Diameter | 26.8 |
| Wheel Width Min | 9.5" |
| Wheel Width Max | 10.5" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 99Y |
| Load Index | 99 |
| Speed Rating | Y |
| Tread Depth (32nds) | 9 |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 240 A A |