Yokohama
V107C
MSRP: $956.00
Out of stock
| Size | 2854022, P285/40R22 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 22" |
| Outside Diameter | 30.98 |
| Wheel Width Min | 9.5" |
| Wheel Width Max | 11" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 110Y |
| Load Index | 110 |
| Speed Rating | Y |
| Tread Depth (32nds) | 10 |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| loadRange | XL |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | MO1 - Mercedes-Benz |
| uTQG | 240 AA A |