Yokohama
IceGuard IG51V
MSRP: $228.00
Out of stock
| Size | 2257016, P225/70R16 |
| Wheel Diameter | 16" |
| Outside Diameter | 28.4 |
| Wheel Width Min | 6" |
| Wheel Width Max | 7.5" |
| Season | Winter |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 103T |
| Load Index | 103 |
| Speed Rating | T |
| Tire Type | WI - Winter Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| Other Attributes | 3PMS |
| tireSizeType | Metric |