Yokohama
IceGuard G075
MSRP: $250.00
Out of stock
| Size | 2057016, P205/70R16 |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 16" |
| Outside Diameter | 27.3 |
| Wheel Width Min | 5" |
| Wheel Width Max | 7" |
| Season | Winter |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 97T |
| Load Index | 97 |
| Speed Rating | T |
| Tread Depth (32nds) | 13 |
| Tire Type | WI - Winter Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| Other Attributes | 3PMS |
| loadRange | SL |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 0 |