Yokohama
Geolandar X-AT
MSRP: $559.00
Out of stock
| Size | 2857516, LT285/75R16 E |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 16" |
| Outside Diameter | 32.83 |
| Wheel Width Min | 7.5" |
| Wheel Width Max | 9.5" |
| Season | All Season |
| Service Type | Light Truck |
| Service Desc. | 126Q |
| Load Index | 126 |
| Speed Rating | Q |
| Tread Depth (32nds) | 18 |
| Tire Type | AS - All Season Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| loadRange | E |
| warrantyMileage | 70000 |
| tireSizeType | Metric |