Yokohama
Geolandar HT G056
MSRP: $459.00
Out of stock
| Size | 2756518, P275/65R18 |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 18" |
| Outside Diameter | 32.07 |
| Wheel Width Min | 7.5" |
| Wheel Width Max | 9.5" |
| Season | All Season |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 116H |
| Load Index | 116 |
| Speed Rating | H |
| Tread Depth (32nds) | 12 |
| Tire Type | AS - All Season Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| loadRange | SL |
| warrantyMileage | 115000 |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 720 A A |