Yokohama
Geolandar CV 4S G061
MSRP: $436.00
Availability: 12 in stock
| Size | 2355019, P235/50R19 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 19" |
| Outside Diameter | 28.25 |
| Wheel Width Min | 6.5" |
| Wheel Width Max | 8.5" |
| Season | All Weather |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 103V |
| Load Index | 103 |
| Speed Rating | V |
| Tread Depth (32nds) | 11 |
| Tire Type | AW - All Weather Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| Other Attributes | 3PMS |
| loadRange | XL |
| warrantyMileage | 100000 |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 660 A A |