Yokohama
BluEarth V905
MSRP: $508.00
Availability: 7 in stock
| Size | 2254519, P225/45R19 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 19" |
| Outside Diameter | 26.97 |
| Wheel Width Min | 7" |
| Wheel Width Max | 8.5" |
| Season | Winter |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 96V |
| Load Index | 96 |
| Speed Rating | V |
| Tread Depth (32nds) | 11 |
| Tire Type | WI - Winter Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| Other Attributes | 3PMS |
| loadRange | XL |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 0 |