Yokohama
BluEarth V905
MSRP: $444.00
Out of stock
| Size | 2254019, P225/40R19 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 19" |
| Outside Diameter | 26.09 |
| Wheel Width Min | 7.5" |
| Wheel Width Max | 9" |
| Season | Winter |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 93W |
| Load Index | 93 |
| Speed Rating | W |
| Tread Depth (32nds) | 10 |
| Tire Type | WI - Winter Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| Other Attributes | 3PMS |
| loadRange | XL |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 0 |