Yokohama
Avid Ascend GT
MSRP: $241.00
Out of stock
| Size | 1756515, P175/65R15 |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 15" |
| Outside Diameter | 23.96 |
| Wheel Width Min | 5" |
| Wheel Width Max | 6" |
| Season | All Season |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 84H |
| Load Index | 84 |
| Speed Rating | H |
| Tread Depth (32nds) | 12 |
| Tire Type | AS - All Season Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| loadRange | SL |
| warrantyMileage | 110000 |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 740 A A |