Yokohama
Advan A048
MSRP: $405.00
Out of stock
| Size | 2254517, P225/45R17 |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 17" |
| Outside Diameter | 24.97 |
| Wheel Width Min | 7" |
| Wheel Width Max | 8.5" |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 90W |
| Load Index | 90 |
| Speed Rating | W |
| Tread Depth (32nds) | 6 |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| loadRange | SL |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 60 AA A |