Toyo
Proxes ST III
MSRP: $714.00
Availability: 2 in stock
| Size | 2953521, P295/35R21 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 21" |
| Outside Diameter | 29.13 |
| Season | All Season |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 107W |
| Load Index | 107 |
| Speed Rating | W |
| Tread Depth (32nds) | 10 |
| Tire Type | AS - All Season Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| loadRange | XL |
| warrantyMileage | 64000 |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 500 A A |