Pirelli
Winter 270 SottoZero Serie II
MSRP: $633.00
Out of stock
| Size | 3053021, P305/30R21 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 21" |
| Outside Diameter | 28.2 |
| Wheel Width Min | 10.5" |
| Wheel Width Max | 11.5" |
| Season | Winter |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 104W |
| Load Index | 104 |
| Speed Rating | W |
| Tread Depth (32nds) | 10 |
| Tire Type | WI - Winter Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| Other Attributes | 3PMS |
| loadRange | XL |
| warrantyMileage | 75000 |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 400 A A |