Pirelli
P6000
MSRP: $916.00
Out of stock
| Size | 2156015, P215/60R15 |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 15" |
| Outside Diameter | 25.16 |
| Wheel Width Min | 6" |
| Wheel Width Max | 7.5" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 94W |
| Load Index | 94 |
| Speed Rating | W |
| Tread Depth (32nds) | 10 |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| loadRange | SL |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | N3 - Porsche |
| uTQG | 180 A A |