Pirelli
P Zero Rosso Asimmetrico
MSRP: $577.00
Out of stock
| Size | 2255016, P225/50R16 |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 16" |
| Outside Diameter | 24.86 |
| Wheel Width Min | 6" |
| Wheel Width Max | 8" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 92(Y) |
| Load Index | 92 |
| Speed Rating | (Y) |
| Tread Depth (32nds) | 10 |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| loadRange | SL |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 220 AA A |