Pirelli
P Zero (PZ4-Sport)
MSRP: $1,341.00
Availability: 7 in stock
| Size | 2854023, P285/40R23 |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 23" |
| Outside Diameter | 31.98 |
| Wheel Width Min | 9.5" |
| Wheel Width Max | 11" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 107Y |
| Load Index | 107 |
| Speed Rating | Y |
| Tread Depth (32nds) | 8 |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| loadRange | SL |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 320 AA A |