Pirelli
P Zero (PZ4-Sport)
MSRP: $1,166.00
Out of stock
| Size | 2554022, P255/40R22 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 22" |
| Outside Diameter | 30.03 |
| Wheel Width Min | 8.5" |
| Wheel Width Max | 10" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 103V |
| Load Index | 103 |
| Speed Rating | V |
| Tread Depth (32nds) | 8 |
| Tire Type | AS - All Season Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| loadRange | XL |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | J - Jaguar |
| uTQG | 280 AA A |