Pirelli
P Zero (PZ4-Sport)
MSRP: $669.00
Out of stock
| Size | 2353519, P235/35R19 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 19" |
| Outside Diameter | 25.48 |
| Wheel Width Min | 8" |
| Wheel Width Max | 9.5" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 91Y |
| Load Index | 91 |
| Speed Rating | Y |
| Tread Depth (32nds) | 9 |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| loadRange | XL |
| warrantyMileage | 80000 |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | HN - Hyundai |
| uTQG | 280 AA A |