Pirelli
P Zero
MSRP: $645.00
Out of stock
| Size | 2355519, P235/55R19 |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 19" |
| Outside Diameter | 29.18 |
| Wheel Width Min | 6.5" |
| Wheel Width Max | 8.5" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 101Y |
| Load Index | 101 |
| Speed Rating | Y |
| Tread Depth (32nds) | 8 |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| loadRange | SL |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | N1 - Porsche |
| uTQG | 220 AA A |