Pirelli
Cinturato P7
MSRP: $910.00
Out of stock
| Size | 2554519, P255/45R19 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 19" |
| Outside Diameter | 28.04 |
| Wheel Width Min | 8" |
| Wheel Width Max | 9.5" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 104Y |
| Load Index | 104 |
| Speed Rating | Y |
| Tread Depth (32nds) | 10 |
| Tire Type | AS - All Season Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| loadRange | XL |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | AO1 - Audi |
| uTQG | 260 AA A |