Nitto
Ridge Grappler
MSRP: $424.00
Out of stock
| Size | 2555518, P255/55R18 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 18" |
| Outside Diameter | 29.04 |
| Wheel Width Min | 7" |
| Wheel Width Max | 9" |
| Season | All Season |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 109T |
| Load Index | 109 |
| Speed Rating | T |
| Tread Depth (32nds) | 13 |
| Tire Type | AS - All Season Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| loadRange | XL |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 500 A B |