Continental
WinterContact TS 860 S
MSRP: $850.00
Out of stock
| Size | 2953520, P295/35R20 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 20" |
| Outside Diameter | 28.13 |
| Wheel Width Min | 10" |
| Wheel Width Max | 11.5" |
| Season | Winter |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 105V |
| Load Index | 105 |
| Speed Rating | V |
| Tread Depth (32nds) | 10 |
| Tire Type | WI - Winter Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| Other Attributes | 3PMS |
| loadRange | XL |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | NA0 - Porsche |