Continental
SportContact 6
MSRP: $1,177.00
Out of stock
| Size | 3252521, P325/25R21 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 21" |
| Outside Diameter | 27.4 |
| Wheel Width Min | 11.5" |
| Wheel Width Max | 8.5" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 102(Y) |
| Load Index | 102 |
| Speed Rating | (Y) |
| Tread Depth (32nds) | 9 |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| loadRange | XL |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 240 AA A |