Continental
SportContact 6
MSRP: $771.00
Availability: 4 in stock
| Size | 2453020, P245/30R20 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 20" |
| Outside Diameter | 25.79 |
| Wheel Width Min | 8" |
| Wheel Width Max | 8.5" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 90Y |
| Load Index | 90 |
| Speed Rating | Y |
| Tread Depth (32nds) | 9 |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| loadRange | XL |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 240 AA A |