Continental
PureContact LS
MSRP: $440.00
Out of stock
| Size | 2455017, P245/50R17 |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 17" |
| Outside Diameter | 26.65 |
| Season | All Season |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 99V |
| Load Index | 99 |
| Speed Rating | V |
| Tread Depth (32nds) | 10 |
| Tire Type | AS - All Season Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| loadRange | SL |
| warrantyMileage | 112000 |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 700 A A |