Continental
PureContact LS
MSRP: $392.00
Out of stock
| Size | 2355018, P235/50R18 |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 18" |
| Outside Diameter | 27.25 |
| Season | All Season |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 97V |
| Load Index | 97 |
| Speed Rating | V |
| Tread Depth (32nds) | 10 |
| Tire Type | AS - All Season Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| loadRange | SL |
| warrantyMileage | 112000 |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 700 A A |