Continental
ProContact RX
MSRP: $506.00
Availability: 21 in stock
| Size | 2354019, P235/40R19 |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 19" |
| Outside Diameter | 26.4 |
| Wheel Width Min | 8" |
| Wheel Width Max | 9.5" |
| Season | All Season |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 92H |
| Load Index | 92 |
| Speed Rating | H |
| Tread Depth (32nds) | 9 |
| Tire Type | AS - All Season Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| loadRange | SL |
| warrantyMileage | 90000 |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 500 A A |