Continental
ProContact GX
MSRP: $524.00
Availability: 1 in stock
| Size | 2354018, P235/40R18 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 18" |
| Outside Diameter | 25.4 |
| Wheel Width Min | 8" |
| Wheel Width Max | 9.5" |
| Season | All Season |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 95V |
| Load Index | 95 |
| Speed Rating | V |
| Tread Depth (32nds) | 9 |
| Tire Type | AS - All Season Tire |
| Run Flat | Yes |
| EV Optimized | Yes |
| loadRange | XL |
| warrantyMileage | 72000 |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | MOE - Mercedes-Benz |
| uTQG | 400 A A |