Continental
PremiumContact 6
MSRP: $1,074.00
Availability: 4 in stock
| Size | 3254022, P325/40R22 |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 22" |
| Outside Diameter | 32.24 |
| Wheel Width Min | 11" |
| Wheel Width Max | 8.5" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 114Y |
| Load Index | 114 |
| Speed Rating | Y |
| Tread Depth (32nds) | 9 |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| loadRange | SL |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | MOS - Mercedes-Benz |
| uTQG | 280 AA A |