Continental
PremiumContact 6
MSRP: $749.09
Out of stock
| Size | 2555520, P255/55R20 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 20" |
| Outside Diameter | 31.04 |
| Wheel Width Min | 7" |
| Wheel Width Max | 9" |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 110V |
| Load Index | 110 |
| Speed Rating | V |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| loadRange | XL |
| tireSizeType | Metric |