Continental
PremiumContact 6
MSRP: $609.00
Availability: 8 in stock
| Size | 2354019, P235/40R19 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 19" |
| Outside Diameter | 26.4 |
| Wheel Width Min | 8" |
| Wheel Width Max | 8.5" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 96W |
| Load Index | 96 |
| Speed Rating | W |
| Tread Depth (32nds) | 9 |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| loadRange | XL |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | VOL - Volvo |
| uTQG | 280 AA A |