Continental
ContiWinterContact TS 830 P
MSRP: $742.00
Out of stock
| Size | 2453020, P245/30R20 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 20" |
| Outside Diameter | 25.79 |
| Wheel Width Min | 8" |
| Wheel Width Max | 9" |
| Season | Winter |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 90W |
| Load Index | 90 |
| Speed Rating | W |
| Tread Depth (32nds) | 10 |
| Tire Type | WI - Winter Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| Other Attributes | 3PMS |
| loadRange | XL |
| tireSizeType | Metric |