Continental
ContiSportContact 5P
MSRP: $593.00
Availability: 2 in stock
| Size | 2553518, P255/35R18 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 18" |
| Outside Diameter | 25.03 |
| Wheel Width Min | 8.5" |
| Wheel Width Max | 8.5" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 94Y |
| Load Index | 94 |
| Speed Rating | Y |
| Tread Depth (32nds) | 9 |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| loadRange | XL |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | MO - Mercedes-Benz |
| uTQG | 280 AA A |