Continental
ContiSportContact 5
MSRP: $694.00
Availability: 8 in stock
| Size | 2354519, P235/45R19 |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 19" |
| Outside Diameter | 27.33 |
| Wheel Width Min | 7.5" |
| Wheel Width Max | 8.5" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 95V |
| Load Index | 95 |
| Speed Rating | V |
| Tread Depth (32nds) | 9 |
| Tire Type | AS - All Season Tire |
| Run Flat | Yes |
| EV Optimized | Yes |
| loadRange | SL |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | MOE - Mercedes-Benz |
| uTQG | 420 AA A |