Continental
ContiSportContact 2
MSRP: $752.00
Out of stock
| Size | 2553520, P255/35R20 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 20" |
| Outside Diameter | 27.03 |
| Wheel Width Min | 8" |
| Wheel Width Max | 8.5" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 97(Y) |
| Load Index | 97 |
| Speed Rating | (Y) |
| Tread Depth (32nds) | 11 |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| loadRange | XL |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | MO - Mercedes-Benz |
| uTQG | 280 AA A |