Continental
ContiProContact
MSRP: $367.00
Out of stock
| Size | 2255516, P225/55R16 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 16" |
| Outside Diameter | 25.74 |
| Wheel Width Min | 6" |
| Wheel Width Max | 8" |
| Season | All Season |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 99H |
| Load Index | 99 |
| Speed Rating | H |
| Tread Depth (32nds) | 11 |
| Tire Type | AS - All Season Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| loadRange | XL |
| warrantyMileage | 96000 |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 500 A A |