Continental
ContiPremiumContact 5
MSRP: $441.00
Out of stock
| Size | 2255517, P225/55R17 |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 17" |
| Outside Diameter | 26.74 |
| Wheel Width Min | 6" |
| Wheel Width Max | 8.5" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 97Y |
| Load Index | 97 |
| Speed Rating | Y |
| Tread Depth (32nds) | 9 |
| Tire Type | AS - All Season Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| loadRange | SL |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | AO - Audi |
| uTQG | 280 AA A |