Antares
SMT A7
MSRP: $209.17
Out of stock
| Size | 20516, 205R16LT |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 16" |
| Outside Diameter | 28.91 |
| Wheel Width Min | 5" |
| Wheel Width Max | 7" |
| Season | All Season |
| Service Type | Light Truck |
| Service Desc. | 110Q |
| Load Index | 110 |
| Speed Rating | Q |
| Tire Type | AS - All Season Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| tireSizeType | Commerial |