Antares
Grip 20
MSRP: $355.54
Out of stock
| Size | 2657516, LT265/75R16 E |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 16" |
| Outside Diameter | 31.65 |
| Wheel Width Min | 7" |
| Wheel Width Max | 9" |
| Season | Winter |
| Service Type | Light Truck |
| Service Desc. | 123S |
| Load Index | 123 |
| Speed Rating | S |
| Tread Depth (32nds) | 9 |
| Tire Type | WI - Winter Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| Other Attributes | 3PMS |
| loadRange | E |
| tireSizeType | Metric |