Antares
Grip 20
MSRP: $302.00
Availability: 133 in stock
| Size | 2555020, P255/50R20 |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 20" |
| Outside Diameter | 30.04 |
| Wheel Width Min | 7" |
| Wheel Width Max | 9" |
| Season | Winter |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 109T |
| Load Index | 109 |
| Speed Rating | T |
| Tread Depth (32nds) | 9 |
| Tire Type | WI - Winter Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| Other Attributes | 3PMS |
| tireSizeType | Metric |