Antares
Grip 20
MSRP: $155.86
Availability: 43 in stock
| Size | 2055016, P205/50R16 |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 16" |
| Outside Diameter | 24.07 |
| Wheel Width Min | 5.5" |
| Wheel Width Max | 7.5" |
| Season | Winter |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 87H |
| Load Index | 87 |
| Speed Rating | H |
| Tread Depth (32nds) | 8 |
| Tire Type | WI - Winter Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| Other Attributes | 3PMS |
| tireSizeType | Metric |