Antares
Grip 20
MSRP: $235.55
Availability: 70 in stock
| Size | 1957516, 195/75R16 D |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 16" |
| Outside Diameter | 27.52 |
| Wheel Width Min | 5" |
| Wheel Width Max | 6" |
| Season | Winter |
| Service Type | Commercial |
| Service Desc. | 107S |
| Load Index | 107 |
| Speed Rating | S |
| Tread Depth (32nds) | 9 |
| Tire Type | WI - Winter Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| Other Attributes | 3PMS |
| loadRange | D |
| tireSizeType | Metric |