Antares
Grip 20
MSRP: $185.04
Out of stock
| Size | 1956016, 195/60R16 C |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 16" |
| Outside Diameter | 25.21 |
| Wheel Width Min | 5.5" |
| Wheel Width Max | 7" |
| Season | Winter |
| Service Type | Temporary |
| Service Desc. | 99Q |
| Load Index | 99 |
| Speed Rating | Q |
| Tread Depth (32nds) | 9 |
| Tire Type | WI - Winter Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| Other Attributes | 3PMS |
| loadRange | C |
| tireSizeType | Metric |